O telefonie

Zdjecia i wideo

Recenzje

Problemy

O tej stronie




Telefon Nokia C3 jest.. Fajny! :-)
Poniżej tabelka zawierająca specyfikację telefonu, a pod nią jego opis ze zdjęciami, oraz informacje dotyczące oprogramowania.

Model telefonu: Nokia C3-00 (RM-614)
Rozmiar: 115,5 x 58,1 x 13,6 mm
Waga (z baterią): 114g
Objętość 63,2 cm3
Dostępne kolory: niebieskoszary, intensywnie różowy, białozłoty
Klawiatura: QWERTY + przyciski dodatkowe
Wyświetlacz: 2,4 cala, TFT rozdzielczość 320x240, 262 000 kolorów
Obsługiwane częstotliwości: GSM/EGSM 850/900/1800/1900
Transmisja danych
GSM:
GPRS (A) 85,6/64,2 Kb/s (pobieranie/wysyłanie),
EDGE (A) 296/177,6 Kb/s (pobieranie/wysyłanie),
możliwość wykorzystania telefonu jako modemu
Transmisja danych
WiFi:
tak - 802.11b/g (11Mb//54Mb) / obsługa TCP/IP
Bluetooth tak - 2.1 EDR - aplikacje mogą z niego korzystać
Bateria BL-5J, 1320 mAh
Czas pracy: czuwanie: do 800 godzin, rozmowa: do 7 godzin, odtwarzanie muzyki: do 30 godzin
Aparat: tak - 2Mpix (1600x1200) zoom cyfrowy x4, możliwość nagrywania wideo (320x240), brak lampy błyskowej
System operacyjny: Nokia OS S40 - 6 wydanie (ISA S40 SPR9.2, nie jest to popularnie zwany Symbian), najnowsza wersja firmware to 08.71
Pamięć: w telefonie 55MB wolnego miejsca, obsługa kart microSD do 8GB pojemności,
w zestawie karta microSD 2GB
Dzwonki: mp3, aac, 64-głosowe polifoniczne
Kodeki audio: MP3, WMA, AAC, eAAC, eAAC+
Radio: stereo z RDS (zakres 87,5 - 108MHz / 76 - 90MHz)
Obsługa Java: tak 2.0 (z MIDP)
Zainstalowane aplikacje: kalendarz, budzik, kalkulator, galeria, dyktafon, lista zadań, notatki, minutnik, stoper, Flickr, Konwerter jednostek, My Nokia, Sklep Ovi, Zegar światowy,
gry: Block'd, Bounce Tales, Sudoku
Obsługa sieci internet: Opera mini (jako domyślna przeglądarka internetu), przeglądarka Nokia OSS, JavaScript w wersji 1.3 i 1.5, obsługa ECMAScript, obsługa CSS, OMA DRM w wersji 2.0, obsługiwane języki znaczników: HTML, XHTML, WML, obsługiwane protokoły: HTTP, WAP, wyszukiwanie internetowe. widżet społecznościowy na ekranie głównym pokazuje kanały informacyjne Facebook i Twitter na żywo,
Zestaw aplikacji Nokia Ovi Chat, Mail, Społeczności. Zainstalowana przeglądarka FlashLite 3.0 (umożliwia odtwarzanie filmów na YouTube)
   
Inne ciekawe funkcje telefonu: T9, długie wiadomości, możliwość nagrywania rozmowy telefonicznej, obsługa uruchamiania programów z kart pamięci, zapis zdjęć i nagrań bezpośrednio na karcie pamięci, system głośnomówiący, odtwarzanie plików wideo kodowanych h263 i h264, wyjście na słuchawki minijack 3.5mm (standardowe, nie potrzebna przejściówka), możliwość komunikacji z komputerem za pomoca USB (kabelka nie dostajemy w zestawie), telefon przypomina o odłączeniu ładowarki po naladowaniu, w zestawie są słuchawki Nokia WH-102
Funkcje, których telefon nie ma: GPS, IrDA (podczerwień), dioda sygnalizująca (o nadesłanych wiadomościach itp.), lampa błyskowa, latarka, wideokonferencje, wybieranie głosowe, drugi wyświetlacz, drugi aparat z przodu, przyciski muzyczne z boku telefonu, aplikacja Nokia OVI Maps (mapy terenów)

Opis telefonu:

Wraz z telefonem w zestawie dostajemy standartowe słuchawki WH-102, baterię BL-5J, kartę pamięci microSD, ładowarkę oraz instrukcje obsługi i kartę gwrancyjną.


Producent chwali się, iż pudelko zostało stworzone w 57% z materiałów pochodzących z recyclingu, oraz że jest w 100% odzyskiwalne. Sama konstrukcja telefonu podobno także jest zbudowana pod kątem ekologii. Miejmy nadzieje, iz nie oznacza to, że na odwrocie znajduje się data przydatności do spożycia ;-) Obudowa jest dobrze spasowana, nie trzeszczy, nie ujawniają się jakies dziwne rzeczy w trakcie użytkowania. Z lewej strony obudowy znajdują się dwie zaślepki, jedna skrywa gniazdo micro USB, druga natomiast slot karty microSD. Z drugiej strony telefon jest płaski i nie zawiera żadnych elementów. Nie ma także przycisków ułatwiających odtwarzanie muzyki (takich jak odtwarzaj, stop, pauza czy następny). Nie ma także przycisków regulujących glośność. Aby to zrobić używamy przycisków funkcyjnych na klawiaturze telefonu. U góry znajduja się dwa gniazda - minijack 3,5mm na słuchawki, oraz na ładowarkę (2mm).


Telefon posiada interesujący sposób otwierania i zamykania klapki, pod która umieszczona zostaje karta SIM i bateria. Mianowicie z lewej i prawej strony telefonu znajdują się małe przyciski. Ich naciśnięcie odblokowuje klapkę, która unosi sie delikatnie do góry. Wtedy można ją już zdjąć i zamontować kartę SIM oraz baterię. Karta SIM wkładana jest pod baterie, w bardzo wygodnej ramce, przykrywanej od góry, dzięki czemu wkładanie czy wyciaganie karty SIM nie stanowi najmniejszego problemu, tak jak często ma to miejsce w innych telefonach, gdzie karta SIM jest wsuwana.



Osobiście nie zwróciłem specjalnej uwagi na aparat. Ale w internecie pojawiła sie sporo opinii na jego temat, które sie sprawdziły. Jest to standardowy aparacik, bez funkcji flash, bez możliwości ustawienia ostrości. Matryca ma 2M i wykonuje zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 1600x1200 pikseli. Istnieje mozliwość użycia funkcji ZOOM z najwiekszym parametrem X4, jednakże jest to powiększanie cyfrowe, co odbija sie na jakości. Funkcja nagrywania wideo używa formatu zapisu 3gp, i działa w rozdzielczosci 320x240. Co do opinii, które się sprawdziły to są one negatywne. Aparat robi przeciętne zdjęcia, i często szumi co świadczy o trybie dziala w dużej czułości ISO. Osobiście do robienia zdjęc używam osobnego aparatu, a ten w telefonie przydaje się tylko kiedy chcem utrwalić jakieś informacje, i myślę, że do tego w zupełności wystarczy.


Warto przyjrzeć się jednemu z elementów całego zestawu. Mianowicie dostarczana karta pamięci:


Okazuje się, że posiada ona pojemność 2GB, co jest naprawde miłym dodatkiem dla wszystkich, którzy podobnie jak ja, używaja telefonu jako odtwarzacza mp3 w trakcie dłuższych wyjazdów. 2GB to pojemność, która spokojnie wystarcza na umieszczenie kilkunastu albumów w formacie mp3, a także wielu programów czy gier Java, które obsługuje telefon. Telefon leży dobrze w dłoni podczas rozmowy, jest świetny w pisaniu SMS-ów czy wiadomości e_mail, używając obu rąk korzystanie z klawiatury QWERTY telefonu jest bardzo przyjemne i szybkie. Niektóre osoby po zmianie telefonu na Nokia C3 zauważyly wzrost wysyłanych wiadomości w skali miesiąca, aż o 1000, co daje wyobrażenie o ułatwieniu jakie za sobą niesie ten typ klawiatury.


Opis oprogramowania:

Jako że telefon posiada wygodną klawiaturę do pisania tekstu, można mniemać że zawiera on wiele funkcji służących wymianie informacji. I tak też faktycznie jest. Telefon posiada zestaw aplikacji Nokia - Chat, Mail, Społeczności. Wszystkie one wykorzystują połączenie z internetem w celu wymiany danych. Chat - oferuje możliwość jak nazwa wskazuje, rozmów z użyciem klawiatury telefonu. Obsługuje wiele protokołów jak Ovi Chat, Google Talk czy Yahoo. Aplikacja Mail umożliwia wysyłanie i odbieranie poczty (także GMail, Yahoo czy Onet poczta). Najciekawsza jest jednak aplikacja Społeczności, pozwala ona bowiem na zarządzanie swoimi kontami w serwisach Facebook i Twitter. Można odczytywać wiadomości naszych znajomych, dodawać wlasne wpisy, komentować je, wysyłać wiadomości. Co więcej wszystkei te aplikacje umożliwiają zagnieżdżenie na głównym ekranie telefonu, na bieżąco informując o zmianach. Dodatkowo na ekranie głównym zostały zakotwiczone dwa paski. Jeden zawiera listę ulubionych kontaktów (dzięki czemu łatwo można z nich korzystać nie szukając w pełnej liście). Drugi to skróty do aplikacji w telefonie (także tych, które zainstalujemy sami). Poniżej zrzuty ekranu głównego telefonu: czysty, z zakotwiczonymi paskami, oraz trzeci - animacja zachowania pasków podczas używania przycisków "strzałek" na klawiaturze telefonu.


Wyświetlane kontrolki u góry ekranu po lewej to: zasięg GSM, stan baterii, zasięg WiFi, połączenie USB. Po prawej stronie natomiast wyświetlany jest operator, z którym jesteśmy aktualnie połączeni (w tym wypadku Plus). Czasami w momencie połączenia WiFi, nazwa operatora GSM zostaje zastąpiona przez nazwę punktu dostępowego do sieci WiFi (powyżej geneva). Kolejność tabelek na ekranie głównym możemy zmieniać, jak równierz to co wyświetlają. Oczywiście takie rzeczy jak kolejność skrótów do aplikacji czy ulubione kontakty, także możemy segregować wg. własnych upodobań. Wybranie kolejnych opcji z dołu spowoduje wyświetlenie: idź do - listy aplikacji i funkcji telefonu (definiowanych przez użytkownika), menu - wyświetlenie menu telefonu, kontakty - pokazanie listy kontaktów. Menu telefonu jest standardowe dla telefonów Nokia. Jego wyglad, oraz poszczególnych elementów, pod postacią animacji przedstawiłem w dziale "zdjęcia i filmy". Nokia C3 działa na systemie S40, oznacza to że dzialają na nim prawie wszystkie aplikacje Java (S40 tylko takie akceptuje). To samo dotyczy gier, jednakże tych nie testowałem (nie bawi mnie granie na telefonie).

Telefon używa przegladarki Opera Mini. Jedną z zalet tego rozwiązania jest to, że strona, zanim zostanie otworzona przez nasz telefon, zostaje skompresowana przez serwery firmy Opera, dzieki temu w lżejszej postaci trafia na nasz telefon. W wypadku korzystania z polączenia GPRS/EDGE oznacza to po prostu mniejsze rachunki i szybsze ładowanie stron internetowych. Telefon posiada zainstalowany FlashLite 3.0. Dzięki temu możliwe jest odtwarzanie filmów na YouTube czy innych stronach internetowych. Jako że telefon korzysta z S40 działa szybko, sprawnie i bez zakłuceń. Musze przyznać że do chwili obecnej nie spotkałem sie z brakiem stabilności działania telefonu. Nie zawiesił mi sie ani razu, a wszystkie operacje wykonuje poprawnie.

Standartowo nie ma zainstalowanej aplikacji, którą lubiłem z poprzedniego telefonu. Mianowicie Nokia Ovi Maps. Jest to program wykorzystujący wektorowe zestawy map (do pobrania z internetu), z możliwością komunikacji z odbiornikiem GPS (a posiadam QSTARZ z chipsetem MTK z połączeniem bluetooth). Na szczęście istnieje aplikacja GPSMidPl, która jest jakby odpowiednikiem aplikacji Nokia. Ona także używa map wektorowych, a dodatkowo jest to aplikacja o otwartym kodzie źródlowym. W dziale "dla zaawansowanych i pliki do pobrania" (menu po lewej) umieściłem ten program do ściagnięcia, wraz z mapami Polski. Dzięki temu, można wykorzystywac telefon do nawigacji. Program działa także bez odbiornika GPS, można go wtedy np. używac to wytaczania tras, czy informacji na temat okolicy, która nas otacza po prostu. Poza tym telefon posiada wszystko to, czego potrzbuję :) Myślę że nawet jezeli nie ma w telefonie domyślnie jakiegos programu, to z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w internecie.
(C)Marcin Wilk 2012